ZAKAJ UPORABLJAMO LUGOLOVO RAZTOPINO IN KOMU SE PRIPOROČA?
Jod je element v sledovih in se nahaja v vsakem tkivu in organu človeka. V človeškem telesu se jod koncentrira predvsem v žlezah (ščitnica, velike žleze slinavke, trebušna slinavka), pa tudi v solznih žlezah, v reprodukcijskih tkivih (dojke, jajčniki, prostata,…), sluznici želodca, v možganski tekočini, možganovini in koži.
Glavno vlogo ima pri tvorbi hormonov v žlezi ščitnici in nadzoru presnove, vpliva na raven energije in umske zbranosti. Pomanjkanje joda povzroča golšavost, povečanje telesne teže in pomanjkanje energije, pa tudi večjo možnost za nastanek malignih obolenj. Jod prav tako ščiti pred običajnimi strupi, kot sta fluor, klor in brom, pomaga pa tudi pri izločanju svinca in živega srebra iz telesa.
Pretirani odmerki povzročajo bolezni ščitnice.
Glavni simptomi pomanjkanja joda so: hladne roke in stopala, mišični krči, nagnjenost k debelosti, zaprtje, slab spomin, depresija, slabost, suha koža, krhki nohti,…
Jod ima antibakterijske, antiparazitske, antivirusne in protirakave lastnosti. Prav tako je daleč najboljše razkužilo, kar jih poznamo.
KAKO DELUJE?
Količina joda v organizmu je med 30 in 50 mg. Ščitnica vsebuje povprečno 9 mg joda, z dodajanjem pa ga zadrži največ do 50 mg. Približno 20% vsega joda v telesu je v žlezah znojnicah, v koži.
Za pravilno delovanje potrebuje ščitnica 6 mg joda dnevno, tkivo dojk 5 mg, ostala tkiva (nadledvične žleze, priželjc, jajčniki, hipofiza,…) pa približno 2 mg joda dnevno.
Opravljene raziskave dokazujejo, da v človeškem organizmu danes najbolj primanjkuje joda, magnezija in selena. Naravni vir joda so morske ribe, školjke, nerafinirana morska sol, morske alge, jajca, maslo, ananas, temnozelena zelenjava, beluši,…V teh živilih ni joda v zadostni meri, njegova vsebnost je odvisna tudi od vsebnosti joda v tleh. Poleg tega veliko joda izgubimo z nepravo pripravo hrane.
Tkiva dojke, prostate in želodca dajejo prednost jodu, medtem ko ščitnica, slinavke in koža dajejo prednost jodidu. Če želimo, da telo deluje dobro, potrebuje obe obliki. Poleg tega se jod slabše topi v vodi, dobro pa v kalijevem jodidu. Raztopina omogoča tudi pravilno izkoristiti beljakovine. To je tudi glavni razlog, zaradi katerega je Lugolova raztopina odličen in izkoristljiv vir joda.
KAKO JO UPORABLJATI?
S pomočjo kapalke, ki jo vsebuje steklenička Lugolove raztopine, vnesite 2 kapljici le-te v kozarec vode ali soka, enkrat na dan, in to zaužijte.
Jod pa lahko vnesete tudi preko kože, tako, da si 2 kapljici razmažete po koži, kjerkoli po telesu, enkrat dnevno. Čez nekaj ur bo rumenkast madež izginil, kar pomeni, da se je jod, skupaj z jodidom absorbiral v organizem.
Sestava
Lugolova raztopina vsebuje jod in kalijev jodid. Topilo je destilirana voda. Utežna koncentracija raztopine je 12%.